Ürünlerimiz - Aluminyum ve Çinko Anot

Deniz içerisinde ve tuzlu su içerisinde bulunan her türlü metal yapının katodik korumasında kullanılır. Uygulama alanları; iskele ayakları, gemiler, deniz içi  boru hatları, hampetrol tanklarının ve deniz suyu taşıma boru hatlarının iç yüzeyleri,  tuzlu su içerisinde bulunan bütün metal yapıların  katodik korumasında kullanılır. Ayrıca çinko anotlar, toprak içerisindeki yapılarda deşarj anotu ve referans elektrodu olarak kullanılır.

% 99,8 saflıkta Alüminyum veya % 99,995 saflıkta Çinko külçeden imal edilmektedir. Katodik koruma da, korunacak yapının akım ihtiyacı az olan yerlerde sabit akım kayaklı olarak kullanılır.

Alüminyum veya Çinko anotlar, TS 5141 ve TS 9234 Standartlarında belirtilen kimyasal ve elektro kimyasal özelliklerine uygun olarak veya uygulama alanlarına göre özel şartnamelere uygun  olarak imal edilirler.

Alüminyum veya Çinko anotlar, proje hesaplamaları sonucunda korunacak yapının akım ihtiyacına gore değişik ağırlık ve ölçülerinde imal edilirler.

Alüminyum anot imalatı, Alüminyum metalini aktifleştirerek pil olarak görev yapması için, Alüminyum metali eritilerek içerisine indium metali konulur.  Bu şekilde hazırlanan Alüminyum  Anot açık devre potansiyeli 1100 mV. dur.

Alüminyum veya Çinko anotların montajı, korunacak yapının üzerine kaynak veya civatalı bağlantı ile akım kaçaklarını önlemek için yapının yakınına monte edilirler. Ölçüm ve kontrol sistemi istenilen noktalarda ölçü kutulu olarak monte ediliriler.

ÖNEMLİ NOT: İlgili TS veya özel şartnamelere uygun imal edilmiyen anotlardan istenilen akım ihtiyacı alınamıyacağı için, anotumuz sağlam kalır fakat yapımız korozyona başlar.

Lütfen büyük halini görmek istediğiniz fotoğrafın üzerine tıklayınız.