Ürünlerimiz - Referans Elektrodu

Referans Elektrodları kullanma yeri ve amacına göre sabit tip ve seyyar tip olarak imal edilirler.

Bakır/BakırSülfat (Cu/CuSO4) Referans elektrodu toprak içerisindeki ve tatlı su içerisindeki metal yapıların katodik koruma ölçümlerinde kullanılır.

Gümüş/GümüşKlorür (Ag/Agl) Referans elektrodu tuzlu su içerisindeki metal yapıların katodik koruma ölçümlerinde kullanılır.

Referans elektrotları, katodik koruma sistemlerinin ölçümü aşamasında göz görevi görür ve sağlıklı bir ölçüm için kullanılması gerekir.
 
Referans elektrotlar, içerisindeki kimyasalı dışarı çıkarmıyacak şekilde iletim yapan özellikte ve uzun ömürlü ve dış yüzeyi dayanıklı olmalıdır.

Sabit tip referans elektrotlar ölçüm zorluğu bulunan veya korunan yapının üzeri asfalt, beton vs. kapatılacak olan yapılarda kullanılır.

Seyyar Tip Bakır/BakırSülfat (Cu/CuSO4) Referans elektrodunun kullanılması; Referans elektrodunun üst tapası açılarak içerisine  Bakır Sülfat eriyiği konur ve tapa kapatılır. Aşağıdaki tapa Bakır Sülfat eriyiğini emdiği anda Referans elektrodu kullanılmaya hazırdır. Referans elektrodu kullanıldıktan sonra uzun süre kullanılmayacak ise, içerisindeki eriyik boşaltılır. Referans elektrodunun eriyik içerisine batan Bakır çubuğu temizlenip (zımpara ile) Referans elektrodu bir naylon poşet içerisine konularak saklanır.


Lütfen büyük halini görmek istediğiniz fotoğrafın üzerine tıklayınız.