Ürünlerimiz - Magnezyum Anot

Toprak içerisinde ve tatlı su içerisinde bulunan her türlü metal yapının katodik korumasında kullanılır. Uygulama alanları; petrol, doğalgaz, içmesuyu boru hatları, yeraltı petrol, LPG, yakıt ve su tankları, kombi ve termosifonların sıcak su kazanlarında, tatlı su içerisinde bulunan metal yapı ve iskelelerin katodik korumasında kullanılır.

% 99,95 saflıkta Magnezyum külçeden imal edilmektedir. Katodik koruma da, korunacak yapının akım ihtiyacı az olan yerlerde sabit akım kayaklı olarak kullanılır.

Genelde 2 çeşit imal edilirler.

  1. Hi-Pt (Yüksek Potansiyelli) = Magnezyum metalini aktifleştirerek pil olarak görev yapması için, magnezyum metali eritilerek içerisine % 0,5- 1,5 oranında mangan konulur.  Bu şekilde hazırlanan Magnezyum Anot açık devre potansiyeli 1700 mV. dur.
  2. AZ-63 = İçmesuyu boru hatlarında mangan metalinin zararlarından korunmak için AZ63 anotu imal edilir. Burada Magnezyum metalini aktifleştirerek pil olarak görev yapması için, magnezyum metali eritilerek içerisine % 2,5- 3,5 oranında çinko ve % 5,3 – 6,7 oranında Alüminyum konulur. Bu şekilde hazırlanan Magnezyum Anot açık devre potansiyeli 1500 mV. dur.
Magnezyum anotlar, TS 5141 ve TS 9234 Standartlarında belirtilen kimyasal ve elektro kimyasal özelliklerine uygun olarak imal edilirler

Magnezyum anotlar, proje hesaplamaları sonucunda korunacak yapının akım ihtiyacına gore değişik ağırlık ve ölçülerinde M1-M8 arasında imal edilirler. Magnezyum anotların dışında bez torba içerisinde, TS 5141 Standardına uygun, anot akım geçiş direncini düşürmek için dolgu malzemesi bulunur.    

Magnezyum anotların montajı, korunacak yapıdan min. 1,5 m. uzağına, korunacak yapının aksında monte edilirler. Ölçüm ve kontrol için genelde ölçü kutulu olarak montajı yapılır. Montaj esnasında zemin akım geçiş direncini düşürmek için, anot çevresi ve korunacak yapı ile arasına toprak konulur ve zemin ıslatılırak sıkıştırılır.

ÖNEMLİ NOT: Magnezyum anotlar çıplak olarak hava ile uzun sure temas halinde kalması durumunda veya anot çalışmadan yüzeyinin ıslanması durumunda istenilen anot potansiyeli ve akım çıkışını veremez. Yapılması gereken, anotun yüzeyindeki oksitlenmiş ve akım çıkışını engelliyen tabakayı temizlemek gerekir. Aksi durumda anotumuz sağlam kalır fakat yapımız korozyona başlar.

Lütfen büyük halini görmek istediğiniz fotoğrafın üzerine tıklayınız.